Кафедра фінансових технологій і підприємництва
Навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту Сумського державного університету

Члени Експертної ради роботодавців долучилися до проєкту кафедри Global Money Week

Протягом двох тижнів 15-28 березня 2021 року викладачами кафедри ФБСС реалізовано ряд заходів, присвячених Всесвітньому тижню грошей (Global Money Week). Цього року до ініціативи кафедри долучилися представники Експертної ради роботодавців за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування: О.М. Діденко, І.В. Недєльчева, В.А. Рекуненко, Р.О. Трєпалін, А.С. Храпач.

Вони висловили свої думки щодо ролі грошей в житті сучасної людини, дали поради щодо ефективного управління особистими фінансами. Крім того, практики надали рекомендації майбутнім випускникам щодо вдалого працевлаштування та досягнення професійного і фінансового успіху.

Діденко Оксана Миколаївна, д.е.н., директор з питань роздрібного бізнесу Харківської обласної дирекції АТ «Райффайзен Банк Аваль»

На які якості/навички потенційного співробітника Ви звертаєте увагу у першу чергу?

Вимоги до кандидатів на посаду значно змінились за останні 10 років, змістивши пріоритети з «hard skills» в сторону креативного мислення, інноваційності, вміння працювати з великими обсягами вхідної  інформації та відкритості до змін.  Здатність навчатися впродовж життя входить до ключових компетенцій сучасного успішного лідера.

Зважаючи на це, сучасна вища освіта потрібна не лише, щоб дати базові знання за обраним напрямком, але й щоб навчити, як і де знайти необхідну інформацію в майбутньому.

Чи зміняться, на Вашу думку, підходи до взаємодії з клієнтами у майбутньому?

Зміни вже відбулись. Сучасні великі компанії вже не займаються продажами в класичному розумінні цього терміну. Customer journey або «подорож покупця» від виявлення потреби у продукті до продажу – це новий тренд у взаємодії між Банком та його клієнтами. Для нас важливо зрозуміти, як клієнт сприймає кожну стадію взаємодії з Банком: що він відчуває, що бачить, що чує, що гарного з ним відбувається під час обслуговування, що поганого і як ми можемо покращити клієнтський досвід та дати можливість відчути “Wow” ефект.

Недєльчева Ірина Володимирівна, начальник бюро відділу бюджетування планово-економічного управління АТ «СМНВО – Інжиніринг»

На які якості/навички потенційного співробітника Ви звертаєте увагу у першу чергу?

В першу чергу, коли шукаєш собі помічника і члена команди хочеться побачити зацікавлену людину, яка розуміє, про що ти з нею розмовляєш, і яка буде проявляти ініціативу та генерувати нові ідеї і пропозиції. Відповідальність і бажання бути частиною досягнень колективу – це для мене важливо.

Чи зміняться, на Вашу думку, вимоги до економічних професій у майбутньому? Якщо так, то як саме?

Вимоги до економіста як до спеціаліста та професіонала підвищуються постійно. Потрібно бути не тільки теоретиком та володіти економічними термінами та формулами. Щоб бути цікавим та привабливим спеціалістом для роботодавця, треба постійно вдосконалюватися, слідкувати за напрямками розвитку технологій, програмних продуктів обліку діяльності підприємств і бути з ними на «одній хвилі».

Рекуненко Віталія Анатоліївна, заступник начальника регіонального відділення АКБ «Індустріал Банк» в м. Суми

Які якості/навички є найціннішими для сучасного банкіра?

Мабуть, це бажання розвиватися, змінюватися в ногу з часом. А також важливим є навички продажу та маркетингу.

На які якості потенційного співробітника Ви звертаєте увагу у першу чергу?

На вміння самостійно думати, брати на себе відповідальність, розумну  ініціативність.

Чи відчуваєте Ви вплив цифрових технологій на роботу Вашої установи?

Так, звичайно. Банк у телефоні, донедавна невідома річ, сьогодні вже нікого не вражає. Там рахунки, картки, депозити, кредитні лінії, кешбек, страхування, покупки тощо.

Яким, на Вашу думку, буде Банк Майбутнього?

Банк-“невидимка”. Штучний інтелект та технології змінять банківську систему у звичному нам розумінні.

Чи зміняться, на Вашу думку, підходи до взаємодії з клієнтами у майбутньому?

Вони в процесі зміни. Банк буде знати про клієнта навіть більше, ніж він сам. Адже боти, додатки вже сьогодні пропонують клієнтам саме ті послуги, які можуть зацікавити певну людину.

Трепалін Роман Олександрович, начальник відділу з конкурсних торгів, виконавчий комітет Сумської міської ради

 Якою є роль грошей у Вашому житті?

Гроші – це інструмент, який допомагає будувати те, що ми називаємо «сучасним життям». Особисто я використовую цей інструмент для реалізації моїх власних пріоритетів, навчання та пізнання світу.

Чи варто робити заощадження?

Мені подобається вислів Ремарка відносно того, що гроші не роблять щасливим, але заспокоюють нерви. Тому, безперечно, потрібно робити заощадження, адже це не тільки створює «подушку безпеки», а і привчає людину до фінансової дисципліни, дозволяючи визначити, що в житті необхідне, від чого можна тимчасово відмовитись, а що взагалі є непотрібним.

Як Ви ставитеся до поради заощаджувати не менше 10% доходів?

Позитивно. Але тут слід зауважити, ці умовні «10%» можуть бути відкладені не тільки у вигляді грошей у національній чи іноземній валюті, а і у вигляді витрат на самоосвіту. В умовах інфляційних ризиків та постійно мінливого світу це є дуже актуальним.

Які Ваші рекомендації щодо ефективного управління особистими фінансами?

Особисто я використовую філософський підхід, розглядаючи ті чи інші витрати з точки зору не грошей, а часу. Наприклад, купівля сучасного гаджету, який через рік стане вже «старим», дорівнює місяцю роботи, а покупка авто – вже року роботи. Чи варті ці покупки того, щоб витрачати на них час мого життя?  Чи може краще підвищити свій рівень знань, що допоможе заробляти більше у майбутньому? Далі – потрібно відслідковувати тенденції, що відбуваються не тільки в Україні, а і у світі.

Що, на Вашу думку, є запорукою фінансового успіху?

Мені не подобається термін «успіх» у співвідношенні з поняттям «фінансовий». Адже, як я вказав вище, гроші – це інструмент, а не головна ціль. Тому, вважаю, правильніше було б вести мову про фінансову достатність. Якщо ж розкривати саму сутність цього питання, то, на мою думку, можна констатувати таку достатність у тому випадку, коли людина може реалізовувати свої пріоритети без огляду на те, чи вистачить їй грошей.

Храпач Артур Сергійович, керуючий відділенням АТ «Мегабанк»

 Чи важливі фінансові знання для сучасної людини?

Так, знання важливі, але в епоху загальної доступності інформації фразу «Знання – сила» варто замінити на «Застосовані знання – сила». Професійна діяльність кожної людини значною мірою направлена на фінансову реалізацію, тому саме знання в області фінансів є запорукою загального фінансового успіху.

Як Ви ставитеся до поради заощаджувати не менше 10% доходів?

Дуже важлива порада, яка повинна бути правилом кожної людини, котра хоче досягти фінансового успіху. Чим раніше Ви будете застосовувати це правило у своєму житті – тим раніше досягнете фінансової незалежності.

Які найважливіші знання/навички Ви отримали завдяки вищій освіті?

Міцний фундамент загальноекономічних знань, вміння працювати з великими об’ємами інформації, швидко та ефективно виконувати поставлені задачі, комунікативні навички.

На які якості/навички потенційного співробітника Ви звертаєте увагу у першу чергу?

Комунікабельність, вміння переконливо відстоювати свою думку, аналітичні здібності, бажання ефективно працювати в команді.