Кафедра фінансових технологій і підприємництва
Навчально-наукового інституту бізнесу, економіки та менеджменту Сумського державного університету
Пошук
Close this search box.

Аналізуємо новий закон «Про судово-експертну діяльність»: чи стане він рушійною силою судової реформи?

25 листопада 2021 р. вийшов черговий номер газети «Ярмарок», де була опублікована науково-популярна публікація професора  нашої кафедри, д.е.н., Басанцова І.В. під назвою  «Чи стане черговою ластівкою судової реформи новий законопроект «Про судово-експертну діяльність»?»

У статті аналізуються положення законопроекту № 6284 «Про судово-експертну діяльність», яким пропонується врегулювати нормативно-правові основи та удосконалити судово – експертну діяльність в Україні. 

Автор звертає увагу на те, що це необхідно при створенні умов самоврядування  для судових експертів, а також  покращення доступу громадян до послуг судових експертів за рахунок вирівнювання повноважень приватних і державних судових експертів та підвищення  рівня конкуренції між ними.

Також зазначається, що законопроектом передбачено врегулювати питання проведення рецензування висновку експерта, а також відповідальність судового експерта, підстави притягнення  судового експерта до дисциплінарної відповідальності та види дисциплінарних стягнень.

Слід відмітити, що діючий Закон України «Про судову експертизу» був прийнятий ще у 1994 році. Але за 25 років значна частина положень діючого закону застаріла та потребує суттєвого оновлення, що обумовлено євроінтеграційними процесами, міжнародним досвідом нормативно-правового регулювання такої діяльності та практикою проведення судових експертиз.

І. Басанцов прогнозує, що діяльність не лише державних спеціалізованих установ, як це існує зараз, а й установ будь якої форми власності зможе зробити  судово-експертну систему прозорою, доступною для всіх суб’єктів, в тому числі адвокатів, правоохоронних органів, судів та громадян.